• DA
    • ENG
00 varer
Karen-Marie Lillelund
Søg
  • Forside
  • Foredrag
    • Foredrag
      • Kommunikation
      • Stress
      • Humor
      • Janteloven
      • Hold balancen
  • Foredrag online
    • Foredrag online
      • Kommunikation
      • Stress
      • Humor
  • Virksomhedsvideo
  • Online kurser
    • Online kurser
      • Kommunikation
      • Storytelling
  • Offentlige arr.
  • Video – Tirsdagstosserier
  • Podcast – Prøvliåhørher
  • Blog
  • Bøger
  • Ringetoner
  • Musik
  • Om Karen-Marie Lillelund
00 varer
BOOKING
+45 5083 8336
2 får ses ansigt mod ansigt

Hvad vil du gerne bede om?

admin2021-01-11T09:15:14+01:00

Er du tydelig nok, når der er noget du gerne vil have? Og får du det sagt, så modtageren forstår dit budskab? Når man, som jeg, har kommunikation som levevej, så er det jo utrolig vigtig selv at være klar i spyttet.

Og alligevel lykkes det ikke altid. Som for eksempel forleden, hvor min iøvrigt søde mand havde placeret en kæmpe plantekasse midt på græsplænen, hvor jeg i hvert fald ikke syntes den skulle stå. I stedet for at foreslå et andet sted, hørte jeg mig selv sige med spidst og passiv aggressiv stemme:”Skal den stå der?”. Heldigvis har min mand humoristisk sans og sagde med stor og dramatisk stemme “ Nej, DET skal den OVERHOVEDET ikke, hvem HAR dog stillet den der.” .. og så blev det til latter i stedet for unødvendig konflikt.

Tante Tydelig

Og humor gør bestemt livet nemmere. Men det gør god og direkte kommunikation altså også. Min gamle tante er min store inspiration. Hun lever desværre ikke mere, men da vi var børn, elskede jeg at besøge hende. Hun havde en gammel lystgård, og når hun inviterede gæster, var det altid mange gæster.

Min tante var nem at besøge, og det tror jeg, var fordi, hun var tydelig. Hun sagde simpelthen, på en pæn og venlig måde selvfølgelig, hvordan hun gerne ville have det. Når jeg kom hjem til hende og fik anvist et værelse i det store hus, sagde hun “her skal du bo, og det vil være dejligt, at du gør rent efter dig, inden du tager hjem.” Og det gjorde jeg selvfølgelig. Det var altså ikke sikkert, jeg som barn havde husket det, hvis jeg ikke havde fået det at vide. Det er blot et lille eksempel. Min tante var god til at fortælle, hvordan hun ville have det hele vejen igennem.

Bed om det

Forleden havde jeg besøg af en venindes teenagedatter, og pludselig kunne jeg mærke lidt af min gamle tante i mig. Den unge pige havde fået dessiner med hjemmefra, om at hun sørme skulle opføre sig ordentligt, når hun var på besøg hos Karen-Marie. Og jeg kunne mærke, at hun var forhippet på at gøre det så godt som muligt og derfor hele tiden lidt nervøst spurgte, om hun skulle hjælpe med noget. Jeg ville gerne have hende til at slappe at, så jeg prøvede at prøvede hende, som min gamle tante hjalp mig dengang – med at fortælle hende, at hun bare kunne slappe af. Jeg skulle nok fortælle hende, hvad jeg gerne ville have hende til at hjælpe med og hvornår.

Det hjalp. Hun slappede af og opførte sig i øvrigt fuldstændig eksemplarisk, mens hun var hos mig. Og hun gjorde præcis de ting, den gamle tante Karen-Marie bad hende om og behøvede ikke at bruge tid på at gætte mine ønsker, fordi kommunikationen var tydelig.

Det er selvfølgelig ikke altid, man får, hvad man beder om. Men hvis ikke, man beder om det, så er sandsynligheden for at få det i hvert fald endnu minde. Så lad det være øvelsen i denne uge. Sig det højt. Fortæl andre, hvad du forventer af dem eller har brug for hjælp til og se, om ikke det hele bliver lidt nemmere.

Del gerne

Facebook LinkedIn Email

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *


Related Posts

lille dreng ser meget beslutsom og målrettet ud

Motivation er så mange ting

Motivation er mange ... se mere

et lommeur med visere 2 minutter i deadline

Stop! In the name of love…

“Stop! In the name o... se mere

Pas på, du ikke bliver smittet

Det er usundt og de... se mere

legomand i brusebad

Derfor får du de bedste idéer under bruseren

Lidt frisk overskrif... se mere

Karen-Marie klæder sig ud i flot blå kjole med blomster og palietter

Jeg klæ’r mig ud

Har du et sæt tøj, d... se mere

en lille marmor engel med hånden under kinden

Derfor må du aldrig opgive håbet !

Når det nogle gange... se mere

Verdens bedste følgere på FB

Mine følgere på de ... se mere

ung pige serverer kage

Det var altså os, der inviterede sidste gang!

Er du typen, der hol... se mere

gul og sur smiley

Efter 19 år er det for sent at brokke sig

Dette er en lille hi... se mere

en glaskugle med naturfænomen inden i balancerer på træstub

Hokus Pokus struktur og fokus

Overspringshandlinge... se mere

Seneste indlæg

  • SHOWTIME LILLELUND & DAHL in Horsens on te%
  • Pas på, du ikke bliver smittet
  • Et ordentligt bamsekram
  • Åh, at være en rumraket
  • Verdens bedste følgere på FB

KONTAKT

Karenmarielillelund.dk
v/ Lene Mark Rasmussen
Hillegom Allé 9
2791 Dragør

TELEFON • +45 5083 8336

EMAIL • booking@karenmarielillelund.dk

CVR • 32118771
BANK • 5014-1185657

  • Handelsbetingelser
  • Cookies
  • Persondata

Kontorets åbningstider

Man-tors 9-16.30
Fredag 9-14
JULI 9-14
Lør/Søn Lukket

Kundeservice

Har du spørgsmål vedrørende foredrag, interviews eller lignende er du velkommen til at kontakte PA Lene Mark Rasmussen.

Mens Karen-Marie er på farten, sidder Lene klar ved telefon og mail for at hjælpe dig.


Gå IKKE glip af opmuntring

Få de seneste nyheder om kurser, arrangementer m.m.


    © KAREN-MARIE LILLELUND • Design by WEBstationen
    • Forside
    • Foredrag
      • Foredrag
        • Kommunikation
        • Stress
        • Humor
        • Janteloven
        • Hold balancen
    • Foredrag online
      • Foredrag online
        • Kommunikation
        • Stress
        • Humor
    • Virksomhedsvideo
    • Online kurser
      • Online kurser
        • Kommunikation
        • Storytelling
    • Offentlige arr.
    • Video – Tirsdagstosserier
    • Podcast – Prøvliåhørher
    • Blog
    • Bøger
    • Ringetoner
    • Musik
    • Om Karen-Marie Lillelund